خدمات

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

این عمل جراحی هم جنبه تشخیصی وهم درمانی دارد. عمل لاپاراسکوپی با بیهوشی کامل دراتاق عمل انجام می شود و….

دراکثر موارد بیمار درهمان روز قابل ترخیص خواهد بود.درلاپاراسکوپی طبق عکس زیر با یک برش یک سانتی متری از راه ناف دوربین وارد می شود و از راه یک تا دو سوراخ 0.5 سانتیمتری پایین شکم سایر وسایل برای اقدامات تشخیصی ودرمانی واردخواهند شد. با لاپاراسکوپی قسمت بیرونی رحم، آزادی تحرک رحم، حضور میوم،شرایط لوله های رحمی وباز وبسته بودن آنها با تزریق یک ماده رنگی بررسی می شود.همانطور که درمورد فاکتور زنانه می دانید، فقط باز وبسته بودن لوله معیار خوب یا بد بودن آن نیست.میزان آزادی تحرک آنها،ارتباطشان با تخمدانها،باندهای چسبندگی اطراف آن، تجمع مایع سمی درلوله ها (یا اصطلاحا” هیدروسالپنکس) ازموارد مهم هستند. شرایط تخمدانها وحضور یا عدم حضور آندومتریوزدر لگن مورد بررسی وتاحد امکان ودر صورت لزوم اصلاح قرار خواهند گرفت. اختلالات داخل رحمی که مانع لانه گزینی جنین می شوند با دید مستقیم درون رحم یا هیستروسکوپی معین شده و اصلاح می گردند.

قبل از جراحی لاپاراسکوپی

 • قبل از انجام لاپاراسکوپی، توصیه های پزشک در مورد خوردن و نوشیدن را حتما رعایت کنید تا در حین انجام آن، مشکلی برای شما رخ ندهد. به مدت ۱۲ ساعت چیزی نخورید و نیاشامید. .خالی بودن معده، احتمال تهوع طیجراحی لاپاراسکوپی یا بعد از آن را کاهش می‌دهد.
 • اگر داروهایی را روزانه مصرف می‌کنید از پزشک خود بپرسید که آیا می‌توانید در روز جراحی لاپاراسکوپی نیز آن را مصرف کنید. روده فردی که قرار است تحت جراحی لاپاراسکوپی قرار گیرد باید از موادغذایی خالی باشد. بنابراین علاوه بر رعایت محدودیت های خوردن و آشامیدن از روز قبل، پزشک متخصص داروهای ملینی به فرد تجویز می کند تا روده های فرد تمیز شود تا در حین انجام جراحی لاپاراسکوپی مشکلی پیش نیاید.
 • فردی را به عنوان همراه نزد خود ببرید تا در صورتی که کاریبرایتان پیش آمد به شما کمک کند و شما را تا منزلتان راهنمایی کند، زیرا بلافاصله پس از انجام لاپاراسکوپی فرد ممکن است توانایی انجام کارهای روزمره خود را نداشته باشد .یک ساعت زودتر از زمان جراحی در مرکز حضور داشته باشید.
 • معمولاً پیش از جراحی لاپاراسکوپی، آزمایش خون و آزمایش ادرار از شما گرفته خواهد شد تا مشخص شود مشکلی که در جراحی اختلال ایجاد کند وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است تصویربرداری همچون اولتراسوند، CT اسکن یاMRI عکسبرداری از قفسه سینه، تست عملکرد ریه ها و آزمون های دیگر را که پزشک توصیه می کند از شما گرفته شود .این آزمایش‌ها نیز به پزشک کمک می‌کند که بتواند تخمدان‌ها و اندام‌های اطراف آن را بررسی کند تا مشکلی همچون سرطان نداشته باشند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که داروهایی جهت آماده‌سازی روده مصرف کنید که موجب تخلیۀ روده‌ها می‌شود.
 • معمولا لاپاراسکوپی برای بیماری های ناحیه لگن در خانم ها مانند کیست تخمدان، چسبندگی رحم و بررسی عفونت های زنانه مورد استفاده قرار می گیرد. از طریق لاپاراسکوپ می توان حتی نمونه ای از بافت را برداشت و مورد بررسی قرار داد.

پس از جراحی لاپاراسکوپی

 • رعایت رژیم غذایی مناسب
  طبیعی است که به علت بیهوشی، حالت تهوع داشته باشید. شب بعد از جراحی غذاهای سبک مصرف کنید، سپس در روز بعد به رژیم قبلی خود بازگردید. بهتر است به مدت ۴۸ ساعت از نوشیدن نوشابه‌های گازدار خودداری کنید.
 • یک هفته بعد از عمل جهت کشیدن بخیه ها و گرفتن نتیجه لاپاراسکوپی مراجعه نمایید.
 • داشتن فعالیت بدنی: در روز جراحی پس از جراحی لاپاراسکوپی، به هیچ عنوان رانندگی نکنید و به مدت یک هفته از ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین‌تر از ۱۰ کیلوگرم اجتناب کنید. پیاده روی، ورزشی موثر برای این کار است. فردی که تحت جراحی لاپاروسکوپی قرار گرفته است، می تواند با انجام پیاده روی، عضلات خود را تقویت کند و گردش خون را به حالت طبیعی برگرداند و با این کار از لخته شدن خون جلوگیری کند.
 • پس از جراحی لاپاراسکوپی، ممکن است درد جزئی و کبودی در ناحیۀ برش‌ها داشته باشید. تغییر وضعیت می‌تواند به تخفیف درد و ناراحتی شما کمک کند. همچنین در دو روز اول پس از جراحی، داروهای مسکن نیز برای شما تجویز می‌شود. از طرفی ممکن است به علت استفاده از دی‌اکسیدکربن حین لاپاراسکوپی برای باز کردن شکم، در ناحیۀ شانه‌ها و قفسه سینه درد داشته باشید. این درد طی چند روز خود به خود ناپدید خواهد شد .
 • ممکن است به علت استفاده از لولۀ راه هوایی در ناحیۀ نای و طی بیهوشی، گلو درد داشته باشید. مصرف آب‌نبات و یا قرص‌های گلو می‌تواند به کاهش درد کمک کند.
 • محل برش‌ها را تمیز و خشک نگهدارید. برای تمیز کردن آن‌ها می‌توانید از آب و صابون استفاده کنید. روز بعد ازجراحی می‌توانید بانداژ روی زخم‌ها را بردارید. طبیعی است که تا چند روز پس از جراحی، خونریزی خفیف واژینال داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *